fbpx
Публікації

Злиття PKN Orlen і Lotos під загрозою

12.08.2019
Слияние PKN Orlen и Lotos под угрозой

Європейська комісія розпочала розширене розслідування щодо поглинання групи Lotos холдингом PKN Orlen. Попередній аналіз показав, що об’єднана компанія виявиться занадто великою.

Три найбільші нафтогазові компанії Польщі — PKN Orlen, Lotos і PGNiG — підконтрольні державі. При цьому компанії публічні: їхні акції котируються на фондовій біржі. Уряд розмірковує над їхнім об’єднанням не перший рік. На початку 2019-го міністр фінансів Польщі Давид Яцкевич заявив про можливе злиття трьох компаній.

Найбільш далеко Польща зайшла в об’єднанні PKN Orlen і Lotos. На початку липня PKN Orlen звернулася до Єврокомісії за дозволом на купівлю контрольного пакета акцій Lotos. Минулого тижня Єврокомісія розпочала розширене розслідування наслідків цього злиття для ринку.

Так, об’єднання PKN Orlen і Lotos знизить рівень конкуренції відразу на кількох ринках — як на польському ринку нафтопродуктів, так і в продажах супутніх продуктів у сусідніх країнах.

Опт. PKN Orlen і Lotos контролюють обидва нафтопереробних заводи в Польщі. Тобто єдиною альтернативою їхньому паливу є імпорт. «Поставки імпортних нафтопродуктів обмежені як інфраструктурою, так і регуляторними обмеженнями», — йдеться в повідомленні Єврокомісії. До того ж велика частка нафтобаз Польщі належить PKN і Lotos.

Роздріб. Злиття зробить об’єднану компанію домінуючим учасником роздрібного ринку нафтопродуктів Польщі. PKN Orlen володіє 1783 АЗС, Lotos — 493 АЗС. Загальний розмір мережі в чотири рази більше, ніж у наступної за ними компанії — польської «дочки» British Petroleum, яка володіє 550 АЗС.

Зарубіжні операції. Якщо угода відбудеться, то у PKN не буде конкурентів на ринках бітуму цілої низки країн. Чехія, Естонія, Латвія, Литва і Словаччина купують бітум або у PKN, або у Lotos. Така сама ситуація і на естонському ринку авіапалива. Злиття призведе до появи домінуючого постачальника на ринку авіапалива в Чехії.

Єврокомісія висловлює побоювання, що об’єднана компанія зможе впливати на конкурентів, обмежуючи поставки як нафти, так і нафтопродуктів на власний розсуд.

PKN розраховує закрити операцію до кінця року. «Нам потрібно здолати складний шлях… Сподіваюся, спільними зусиллями ми впораємося в цьому році», — цитує Reuters генерального директора PKN Даніеля Обайтека.

Єврокомісія винесе свій вердикт щодо злиття 13 грудня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

two × one =