fbpx
Публікації

Темні часи: чи слід чекати відключення електроенергії через дефіцит вугілля

02.10.2019

Сьогодні більше половини електроенергії Україні дає атомна генерація, на другому місці – теплова, яка виробляє близько 30% і в якості сировини використовує вугілля.

Після початку війни на Донбасі Україна втратила контроль над шахтами, що до цього забезпечували українську енергетику вугіллям антрацитової марки. Військові дії перетворили Україну з великого експортера антрациту в його імпортера: тільки в 2013 році за кордон пішло 6,5 млн тонн вугілля цієї марки.

Згодом це змусить найбільший енергетичний холдинг ДТЕК Ріната Ахметова витратити мільярди гривень на переобладнання блоків ТЕС під газове вугілля, яке видобувається на підконтрольній території.

Захоплення шахт бойовиками не могло не відбитися на запасах вугілля на складах ТЕС, що змусило Міністерство енергетики терміново шукати нові джерела сировини. У кращих традиціях українського державного менеджменту зайнятися цим вирішили в останній момент – напередодні опалювального сезону, коли традиційно зростає споживання електроенергії. «Спритність» чиновників в результаті закінчилася віяловими відключеннями по всій країні.

Кризи не вдалося уникнути і після опалювального сезону. У квітні 2015 року було зупинено Трипільську і Зміївську ТЕС, а керівництву «Центренерго» довелося в терміновому порядку імпортувати вугілля з Росії та Південно-Африканської республіки.

Стагнація на ринку вугілля не припинилася і після 2015 року. Незважаючи на імпорт вугілля, а також цінову формулу «Роттердам +», з початку війни на Донбасі владі доводилося кілька разів вводити надзвичайний стан в енергетиці.

Чи були зроблені висновки? Схоже, що ні. Після введення нового ринку електроенергії проблема стоїть також гостро: напередодні опалювального сезону запаси вугілля на ТЕС нижче торішніх більш ніж на 40%.

Хто в цьому винен, до чого готуватися споживачам і чи варто чекати чергового надзвичайного стану в енергетиці, розбирався Oilpoint.

Дефіцит на складах

Станом на 24 вересня українські ТЕС змогли накопичити 1,2 млн тонн вугілля, що на 38% менше торішнього показника. В останні три тижні динаміка позитивна, оскільки ще 29 серпня на складах було близько 700 тисяч тонн. Але цього все одно замало.

Додаткові проблеми створила зупинка атомного блоку Хмельницької АЕС потужністю 1000 МВт, що відбулася в середині серпня через недбалість робітників. «На 2-му блоці АЕС горить генератор. В системі охолодження забули пиж з тканини, яким чистили систему», – пояснює причину нардеп Андрій Герус. Всього на сьогодні 5 з 15 атомних блоків в неробочому стані.

За оцінками Геруса, в таких умовах для заміщення вироблення електроенергії потрібно позапланово більш 1 млн тонн вугілля до кінця року.

Якщо дефіцит вугілля не вдасться заповнити вчасно, енергоблоки ТЕС, які працюють на вугіллі газових марок, можна перевести на газ. Таке вже практикувалося в кінці опалювальних сезонів минулих років. Але цей рік кардинально відрізняється від попередніх: 31 грудня завершується контракт на транзит газу з російським «Газпромом». Переговори про нову угоду йдуть дуже складно.

Після припинення дії контракту Кремль може повністю перекрити транзит, а це вплине на швидкість відбору газу з підземних сховищ.

Всі ці фактори можуть призвести до того, що в розпал опалювального сезону запаси вугілля стануть ще більш критичними. Що може піти за цим? Зупинка енергоблоків ТЕС, дефіцит електрики і вже знайомі українцям з 90-х віялові відключення, що особливо болючі в період опалювального сезону.

Хто винен

За словами старшого аналітика Dragon Сapital Дениса Сакви, низькі запаси обумовлені цілком логічними причинами: через ремонти на атомних електростанціях збільшилося навантаження на енергоблоки ТЕС.

Зокрема, енергоблок №1 Хмельницької АЕС запустять тільки в кінці осені, дефіцит доведеться покривати за рахунок ТЕС, а відтак – спалювати більше вугілля.

«Через велике навантаження на вугільні блоки ми «спрацьовуємо склад». І увійдемо в опалювальний сезон з мінімальними запасами, ТЕС будуть вімушені працювати “з коліс”», – відзначає експерт.

У свою чергу експерт Геннадій Рябцев вважає, що низькі запаси вугілля обумовлені в тому числі запуском ринку електроенергії.

«Запаси дійсно невеликі. Але справа в тому, що держава не передбачила обов’язковість цих запасів. Якщо немає зобов’язань, то вони підтримують ті запаси, які їм потрібні для оперативної роботи. Але напередодні опалювального сезону вони будуть закуповувати це вугілля», – вважає Рябцев.

При цьому, виходячи з того, що маневрові потужності в Україні в дефіциті, послуги ТЕС дуже затребувані і вони добре оплачуються. В умовах ринку такий дефіцит може бути вигідним тим компаніям, які забезпечують балансування в пікові періоди, оскільки при дефіциті зростає і ціна.

Чи міг дефіцит сировини для ТЕС бути викликаний змовою енергогенеруючих компаній? Рябцев в цьому сумнівається. На його думку, ТЕС використовують можливість, яку їм дав ринок. При цьому експерт вважає, що в ситуації, яка склалася, в першу чергу винна влада.

«Якщо держава хоче підвищити надійність енергетичної системи або гарантувати нормальне проходження опалювального сезону, що заважало прийняти документи, які б це регулювали? Можна було прийняти рішення про створення незнижуваного страхового запасу вугілля і встановити ​​відповідальність за його відсутність», – зазначає експерт.

Але в в цілому експерти сходяться на думці, що низькі запаси пов’язані з переходом генерації на новий ринок електрики, а також ремонтами на АЕС і не є чиїмось злим наміром.

Коли влада опинилася в руках нової команди, дефіцит на складах вже сформувався.

До чого готуватися

Якщо розглядати негативний сценарій, при якому проблеми з сировиною все-таки призведуть до віялових відключень, чи торкнеться це населення? Опитані експерти називають такий розвиток подій малоймовірним.

Причина цього носить політичний характер: в планах нової команди відсутня втрата електоральних симпатій перед місцевими виборами, які заплановані на осінь 2020 року.

Такої думки дотримується, зокрема, Денис Саква. «За критичної ситуації влада спробує змусити платити за дефіцит не населення, а бізнес. Тобто поставки електрики можуть бути обмежені для комерційних споживачів», – говорить він.

Крім того, в даний час вугілля вже законтрактували ряд компаній, серед яких: «Центренерго», «Донбасенерго», «ДТЕК Енерго».

Але чи варто готуватися до віялових відключень, залежить від цілого ряду чинників. Експерти бачать такі ризики: вихід з ладу ще одного атомного блоку, проблеми з постачанням законтрактованого ресурсу, припинення транзиту газу, що може позбавити генерацію можливості використовувати замість вугілля блакитне паливо. Поки що ситуація складна, але вирішувана.