fbpx
Публикации

Новый партнер для «Центрэнерго»: угольную отрасль реформируют под интересы нового «смотрящего»

17.02.2020

С начала года в правительстве взялись за построение новых правил игры в угольной отрасли. 14 января министр энергетики и защиты окружающей среды Алексей Оржель подписал указ о создании государственного предприятия «Укруголь». (укр)

А 12 лютого в Кабінеті міністрів було зареєстровано проект рішення, яким суттєво обрізаються повноваження іншого вугільного підприємства — «Національної вугільної компанії» (НВК). Зокрема, планується прибрати норму про те, що НВК об’єднає всі державні шахти.

Хоча рішення про створення нового ДП ухвалили, пояснювати, з якою метою це було зроблено і чим конкретно займатиметься «Укрвугілля», ніхто не поспішав.

Виглядало все так, ніби в Мінекоенерго планують створили ще одну компанію — «вугільного гіганта» на кшталт НВК.

Але 21 січня Оржель коротко заявив: під «Укрвугілля» не будуть об’єднувати всі шахти. Компанія займатиметься виключно реалізацією вугілля.

Джерела в Мінекоенерго стверджували, фактично, те ж саме: новостворена компанія буде оптом викуповувати вугілля у державних шахт і продавати його, у тому числі, і державній «Центренерго».

«Укрвугілля»: нова структура — накопичувач боргів?

На запит OilPoint в Міністерстві енергетики й захисту довкілля відповіли, що «Укрвугілля» створено виключно з метою трейдингу вугілля й не буде об’єднувати підприємства, які належать до сфери управління міністерства.

Тобто компанія стане оператором вугільного ринку — займатиметься закупівлею вугілля у державних шахт і його реалізацією як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, а також залучатиме та впроваджуватиме інвестиційні програми в галузі.

Крім того, в Мінекоенерго повідомили, що «Укрвугілля» буде представляти інтереси державних вуглевидобувних підприємств на внутрішньому ринку споживання вугілля «в частині гарантованої реалізації всього обсягу видобутого вугілля, розрахунків за нього та збереження балансу попиту та пропозицій».

Новостворена компанія буде скуповувати усю продукцію державних шахтарів, розраховуватиметься за неї, і вже далі продаватиме споживачам.

Отже, «Укрвугілля» повинно замінити ДП «Держвуглепостач». Оскільки останнє досі функціонує, то виникає логічне запитання, навіщо змінювати одне «вугільне ДП» на інше? Прямої відповіді у відомстві Оржеля не дали, проте є факти, які, безумовно, посприяли ухваленню такого рішення.

По-перше, «Держвуглепостач» «застряг» у багатомільйонних боргах. Лише державному «Укргазбанку» підприємство заборгувало понад 300 млн гривень.

По-друге, за даними OilPoint, останні кілька тижнів вугілля, видобуте на державних шахтах, не продається. Відповідно, нічого не продає й «Держвуглепостач». Причина в тому, що «Центренерго», яке донедавна було основним покупцем вугілля, змінило політику й тепер закуповує не українське, а російське вугілля.

Причина цієї зміни полягає в тому, що у такий спосіб сьогоднішній куратор «Центренерго» донецький бізнесмен Віталій Беляков, якого пов’язують з Ігорем Коломойським, намагається повністю нівелювати роль Віталія Кропачова — фаворита енергетичного ринку часів президента Порошенка.

Чому це стало можливим лише таким кардинальним шляхом? Тому що вугілля вітчизняного виробництва безальтернативно збагачується на приватних фабриках (ЦЗФ) Кропачова. Рішення переорієнтуватися на закупівлю вугілля в Росії призвело до того, що «Держвуглепостач» залишився не тільки без роботи, але й без грошей.

Вочевидь, ідеологи зміни «Держвуглепостача» на «Укрвугілля» розраховують, що Кропачов швидко здасть позиції, відступивши свої ЦЗФ сьогоднішнім фаворитам.

Принаймні наразі для цього все готово: виконувати обов’язки керівника «Укрвугілля» довірили Олександру Павлову, котрий раніше працював заступником директора Орендного підприємства «Центральна збагачувальна фабрика «Росія»», яке входило до складу ТОВ «Донбасвуглепереробка».

Серед засновників ТОВ «Донбасвуглепереробка» був особисто Віталій Беляков, якого зараз у ЗМІ називають куратором державних вугільних шахт і «Центренерго».

Навіщо була потрібна «Національна вугільна компанія»

Аби пришвидшити прийняття «правильного» рішення Кропачовим щодо продажу фабрик, на його інтереси почався наступ ще на одному фронті. Мова йде про скасування рішення Кабінету міністрів про об’єднання всіх державних шахт під НВК.

Пояснюється це розробкою нової концепції реформування вугільної галузі, яка передбачає приватизацію перспективних підприємств і реструктуризацію безперспективних. Це, зі свого боку, вимагає наявності у вугледобувних підприємств статусу юридичних осіб.

НВК була створена ще урядом Володимира Гройсмана в грудні 2017 року. Міністерство енергетики та вугільної промисловості тоді очолював Ігор Насалик, який був проти такого рішення.

Згодом Гройсман навіть звинувачував міністра в тому, що Міненерговугілля навмисно блокує створення НВК. Планувалось, що новостворене відомство об’єднає всі державні шахти під одним адміністративним апаратом.

«Це дозволить формувати єдину державну політику: проводити централізовані закупівлі і заощадити на адміністративному апараті вугільних об’єднань 1,5 млрд гривень» — говорив тоді віце-прем’єр із питань енергетики Володимир Кістіон.

Але не тільки ці мотиви сприяли створенню Національної вугільної компанії. Лобіював цю ідею якраз тодішній «смотрящий» за вугільною галуззю Віталій Кропачов.

ЗМІ стверджували, що він доклав руку й до розробки урядового розпорядження про створення НВК, яке міністр Насалик підписувати відмовлявся.

Тоді ж уряд виділив 1,5 млрд гривень на розвиток вугільної галузі, «освоювати» кошти доручили саме НВК. У 2019 році на ці ж потреби було додатково виділено ще 1 млрд гривень.

Новостворену Національну вугільну компанію очолив Олексій Райчев, який із 2016 року керував державною шахтою «Краснолиманська», де добувала вугілля ТОВ «Краснолиманська» Віталія Кропачова. Так контроль над розподілом 1,5 млрд гривень отримали менеджери «смотрящого». Райчев залишив свою посаду 17 серпня 2018 року.

Що буде далі з НВК?

У Мінекоенерго також пояснили, що створювали Національну вугільну компанію, щоб оптимізувати структуру державних підприємств та покращити функціонування державних шахт.

Але ідея провалилася через борги підприємств перед “бюджетами всіх рівнів». Частина майна підприємств перебуває під арештом або в податковій заставі.

Зважаючи на те, що задля вирішення боргових питань державні шахти мають бути зареєстровані як окремі юридичні особи, у Мінекоенерго пояснили, що загалом реорганізація не може бути завершена в короткий термін.

На запитання OilPoint щодо планів ліквідації чи реорганізації Національної вугільної компанії в Міністерстві прямо не відповіли. Повідомили лише, що «питання об’єднання ДП «Національна вугільна компанія» та ДП «Укрвугілля» Міністерством не розглядається».

Судячи з такої відповіді, майбутнього в Національної вугільної компанії точно немає.