fbpx
Публікації

Нова команда Мінекоенерго: хто ці люди і хто їх лобіював

21.10.2019

Минулого тижня Кабмін “доукомплектував” Міністерство енергетики та захисту довкілля. Тепер у глави відомства Олексія Оржеля 5 нових заступників. Деякі з них нові для галузі люди. Хто вони, і хто лобіював їх кандидатури розбирався OilPoint.

Віталій Шубін – перший заступник міністра

У своїй декларації Шубін вказав п’ять різних місць роботи. У 2018 році він значився директором 4 вітрових електростанцій в Одеській і Херсонській областях, а також в будівельній компанії «Чорноморські Перлини».

Засновником всіх керованих Шубіним електростанцій є бельгійський холдинг Greenworx Тома Хенсона, кінцевий бенефіціарний власник – інвестиційна компанія Saffelberg. ТОВ «Чорноморські Перлини» володіють Олексій Бовтюх, Олександр Кручиненко, Олена Поздішева і Борис Гончаренко. Шубін також керував «Дніпро-Бузької» ВЕС.

За інформацією від джерел OilPoint, Шубін – друг директора газового дивізіону «Нафтогазу» Андрія Фаворова. У Мінекоенерго перший заступник міністра займеться питаннями нафтогазової сфери та електроенергії. Шубін ймовірно стане головною сполучною ланкою уряду і держкомпанії, що забезпечує десяту частину ВВП країни.

Серед активів Шубіна – три ділянки землі в Київській області загальною площею 36 тис. квадратних метрів.

Він зберігає гроші в готівковому вигляді – $12 тис. і 26 тис. Євро, його дружина має ще 15 тис. євро. Шубін задекларував і 75 тис. євро, які повинен був отримати від «Дніпро-Бузької» ВЕС в якості фінансової винагороди за роботу.

Костянтин Чижик – питання європейської інтеграції

Чижик працював в прес-службі Мінфіну, пізніше відповідав за міжнародні зв’язки міністра Данилюка. Якийсь час був радником губернатора Одеської області, керував відділом інвестиційного просування в облдержадміністрації.

Після Одеси став співробітником Національної інвестиційної ради при президенті. Чижик займався менеджментом проектів і став заступником голови структури Юлії Ковалів. Після призначення начальниці до наглядової ради «Нафтогазу», він зайняв її місце і очолив інвестраду.

Кандидатуру Чижика на пост ймовірно лобіювала Ковалів – заступник голови офісу президента і член наглядової ради «Нафтогазу», колишня начальниця нового замміністра в Національній інвестраді. На новій посаді Чижик офіційно буде відповідати за питання європейської інтеграції, але він також сприятиме комунікації трьох структур – «Нафтогазу», Мінекоенерго і ОП.

За декларацією, Чижик володіє автомобілем Porsche Cayenne 2008 року. Зберігає готівкою $44 тис. і 51 тис. Євро, на рахунках в «Приватбанку» у нього ще трохи більше 70 тис. грн. У 2018 році дохід від його ФОП склав 1 млн гривень.

Олексій Рябчин – енергоефективність

Рябчин був народним депутатом від партії «Батьківщина» в попередньому скликанні Верховної Ради. Він очолював підкомітет з питань енергозбереження та енергоефективності.

У 2018 році заступник міністра заробив близько півтора мільйона гривень. На депутатські витрати за рік, включно з орендою житла і транспортом, він отримав 750 тисяч, при цьому його зарплата склала ще 460 тисяч.

Рябчин з дружиною зберігають готівкою 320 тис. грн, $25 тис. і 25 тис. євро. Більше 500 тис. гривень лежать на їх банківських рахунках.

До обрання в Верховну Раду в 2014 році він був менеджером з міжнародної комунікації реформ в українському кризовому медіацентрі. З 2006 до 2012 року працював заступником голови правління з розвитку, помічником голови правління і головним економістом корпорації “ПромЕкономСервіс”.

За інформацією OilPoint, Рябчин має гарні відносини з Наталею Бойко, яка до 29 вересня сама була заступницею голови Мінекоенерго. При цьому на посаді вона налагодила конструктивний діалог з головою правління «Нафтогазу» Андрієм Коболєвим. Тепер Рябчин зможе перейняти цю роль Бойко в Міністерстві.

Станіслав Ковалевський – вугілля

Ковалевський займав керівні посади на шахті «Білозерська», виконував обов’язки директора до її передачі «ДТЕК». Він також очолював шахти «Торецьквугілля» і «Орджонікідзевугілля».

Йому належало 33% статутного капіталу компанії «Мета Лімітед». У червні цього року Ковалевський зник з переліку бенефеціарних власників. Тепер частки в «Мета лімітед» поділені між Віктором Хомічук і дружиною комерційного директора «Лісічанськвугілля» Артема Кононова Оксаною Кошкіною. Сам Кононов перестав бути співвласником компанії минулої весни. Ковалевський в кінці вересня вийшов і зі складу засновників компанії «Балтік Систем», що займається видобутком вугілля.

ЗМІ пов’язують Ковалевського з керівництвом «Центренерго», також з’являлася інформація про лобіювання його кандидатури Ігорем Коломойським. За інформацією джерел OilPoint, Ковалевський – двоюрідний брат радника Зеленського, який і просував його на посаду. Ще у вересні Олексій Оржель називав його своїм майбутнім заступником по вугільній енергетиці.

У декларації за 2018 рік Ковалевський не вказав жодних доходів. Готівкою він зберігає $130 тис. і 100 тис. євро. На банківських рахунках – близько тисячі євро, 20 тис. гривень і $200.

У нового замміністра два автомобіля – Lexus LS460L 2007 року, Land Rover Range Rover Sport 2008 року. Також у нього є мотоцикл Harley-Davidson FLHTCU, випущений в 2012 році. Дружині належить Toyota Venza 2012 року.

Роман Абрамовський – внутрішні справи міністерства

Абрамовський вже потрапляв в уряд – був заступником міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства з лютого по серпень 2015 року. В цей час міністерство очолював Геннадій Зубко – близький соратник Петра Порошенка. Протягом 6 років Абрамовський був головою правління ВАТ «Укрстальконструкція», яку контролюють брати Сергій і Олексій Тарута.

До приходу в міністерство регіонального розвитку він працював заступником директора компанії «Ріола-модуль ЛТД». Ця компанія в 2016 році стала генеральним підрядником будівництва лікарні «Охмадит» в Слов’янську, отримавши підрядів на суму близько 2 млрд грн.

За інформацією Oilpoint, Олексій Оржель не хотів бачити Абрамовського своїм заступником. Міністр намагався відкласти процедуру представлення його кандидатури уряду і зняти призначення, але Абрамовський все одно зайняв пост.

Абрамовський зберігає гроші на рахунках в «Ощадбанку» – 460 тис. євро і 2,5 млн грн. Ще $970 тис. і 890 тис. грн зберігалося на рахунках дружини заступника міністра. Він володіє 37% компанії «Корнел Україна», 25% «Українського морського альянсу», а також всім статутним капіталом «Трескон» і «Інкон».

Серед іншої власності сім’ї – квартира на 321 кв. м в Києві, три машини, годинник і прикраси за кілька сотень тисяч гривень, акції компанії «КИЇВГІДРОМОНТАЖ».