fbpx
Газ, Публикации

«Амстердам два Плюса»: как рынок и надбавки «Нафтогаза» корректируют цены на газ для населения

28.02.2020

С начала года правительство изменило подход к расчету цены на газ для населения. В январе «Нафтогаз» опубликовал формулу, по которой рассчитывалась новая стоимость голубого топлива. (укр)

Консалтингова компанія «Нафтогазбудінформатика» вирішила провести власні розрахунки. Експерти виявили, що «Нафтогаз» промахнувся в розрахунках за січень, додавши до вже наявної маржі щонайменше 200 гривень за тисячу кубометрів газу.

Така похибка може коштувати кінцевим споживачам переплатою понад 15 млн доларів тільки за один місяць, якщо споживання газу в січні становило б половину від аналогічного показника минулого року. Населення сплачуватиме за газ за новою формулою протягом 4 місяців.

Саму газову формулу експерти називають надуманою, оскільки вона не відповідає реальному стану речей, який склався на газовому ринку нашої країни.

Україна імпортує газ переважно російського походження, а застосовує при розрахунках оптової ціни показники європейських хабів, додаючи витрати на транспортування, яке фактично відсутнє. «Нафтогаз» у свою чергу каже, що формула — ринкова.

Oilpoint розібрався, як розрахувати ціну на газ для населення, де є сірі зони в розрахунках «Нафтогазу» та чому газова формула була необхідна.

З чого складається ціна на газ для населення

Нова газова формула неофіційно отримала назву «Амстердам+», за аналогією з розрахунком ціни на вугілля за імпортним паритетом — «Роттердам+».

«Амстердам» — оскільки за еталонну ціну на газ узяли котирування на хабі TTF в Нідерландах. Вона вираховується як середнє значення цін на газ на кінець дня торгів на нідерландському хабі ТТF на наступну добу поставки газу з 1 по 22 число.

Щоб адаптувати ціну на блакитне паливо до ближчої до України торгової зони «Нафтогаз» додає так званий «спред» — різницю між цінами на газ на ТТF та на більш ліквідному німецькому хабі NCG.

За «Плюс» відповідає додаткове цінове навантаження до отриманої ціни на сировину: вартість транспортування газу з торгової зони NCG (Німеччина) до кордону України, плата за вхід в українську ГТС та націнка НАК.

До транспортування газу входить вартість входу і виходу в газотранспортні системи країн за маршрутом Німеччина-Австрія-Словаччина. Нафтогаз називає такий маршрут найкоротшим.

НАК не розкриває окремо розрахунки за вартістю доступу до кожної ГТС за маршрутом, однак вказує точки входу і виходу в ГТС: Німеччина (вихід точка Оберкапель) — Австрія (вхід — точка Оберкапель, вихід — точка Баумгартен) — Словаччина (вхід із точки Баумгартен, вихід — точка Будінце).

Будінце є входом у ГТС України. Оплата за вхід в українську ГТС вираховується з урахуванням місячного коефіцієнта і становить 7,79 долара.

Маржа «Нафтогазу» встановлена на рівні 1,917 % від вартості газу на кордоні з Україною (включно з ціною TTF, спред і плату за точку входу в Україні). Усе це разом і є ціною на природний газ як товар.

У кінцевий тариф для населення буде входити ще тариф «Оператора ГТС України» за транспортування, торговельна націнка розподільчих компаній та 20 % ПДВ.

«Амстердам Плюс+»

У січні оптова ціна на товарний газ становила 4650 гривень за тисячу кубів без ПДВ. Ця ціна є граничним значенням — «Нафтогаз» може продавати газ для населення за ціною не вище розрахункової за ПСО.

НАК розкрив вартість кожного компоненту оптової ціни за новою формулою. У цій схемі вартість транспортування стало сірою зоною, оскільки наводиться тільки кінцева вартість маршруту.

Нещодавно консалтингова компанія «Нафтогазбудінформатика» опублікувала власні розрахунки ціни на газ за січень за новою формулою.

Компанія виявила перевищення розрахункової ціни «Нафтогазом» на 200–400 гривень за тисячу кубометрів. Зазначена «Нафтогазом» вартість транспортування газу з торгової зони NCG до кордону України суттєво перевищує розрахунки НГБІ.

НАК оприлюднив ціну транспортування газу до кордону на рівні 3,20 євро за МВт-год за весь маршрут.

НГБІ розрахувала вартість кожної точки входу та виходу по газотранспортній системі за маршрутом Німеччина-Австрія-Словаччина й отримала нижчі показники — 2,55/2,8 євро за МВт-год.

Відтак, за підрахунками НГБІ, ціна на газ без підключення в Австрії (додаткова плата за підключення до ГТС — Ред.) становить 4225 гривень за тисячу кубометрів, з урахуванням підключення — 4455, тоді як встановлена «Нафтогазом» у січні — 4650 гривень.

Тарифи на доступ до ГТС за маршруту суттєво не відрізняються за місяцями. Тому, можна припустити, що таке ж завищення є і при розрахунках НАК ціни на газ за імпортним паритетом у лютому.

У цьому місяці оптова ціна становила 3950 гривень за тисячу кубометрів, чому посприяло зниження ціни на газ на європейських ринках.

Це не перший прецедент, коли розрахунки «Нафтогазу» ціни на газ для населення викликають сумніви в профільних структур.

Oilpoint вже писав, що Антимонопольний комітет розслідує підвищення «Нафтогазом» ціни на газ для населення з моменту зняття прямого регулювання ціни на газ за ПСО з боку Кабміну.

Віртуальний імпорт

Голова Експертної ради з питань газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський стверджує, що вводити транспортну надбавку в базові розрахунки ціни на газ є нелогічним, оскільки ні з Нідерландів, ні з Німеччини фізично газ в Україну не імпортується.

У 2019 році імпорт газу становив 14,3 млрд кубометрів. З них, 9,2 млрд кубометрів Україна імпортувала зі Словаччини, 4,1 млрд — з Угорщини та Польщі. У січні географія імпорту не змінилася. Зі Словаччини ми імпортували 390 млн кубів, з Польщі — 13 млн кубів.

Експерт наголошує, що видобуток удвічі перевищує імпорт, і тому логічно було б розвивати свої системи ціноутворення — альтернативним механізмом визначення ринкової ціни могла б стати Українська енергетична біржа (УЕБ).

Також експерти НГБІ стверджують, що з наявних варіантів ціноутворення «Нафтогаз» обрав такі, які призводять до підвищення кінцевої ціни — спот замість контрактів із постачанням наступного місяця, ціна на кінець дня торгів, а не середня ціна за день та валютні перетворення за курсом 22 дня місяця, а не середнє їхнє значення.

Чому перейшли на нову формулу?

ЗМІ повідомляли, що за зміну формули виступали представники Міжнародного валютного фонду, щоб уникнути можливих збитків «Нафтогазу».

У 2019 році порівнюючи з 2018-им імпорт газу зріс на 35%. «Нафтогаз» закуповував газ у Європі й закачував його в підземні сховища, готуючись до можливої зупинки транзиту з Росії. Запаси газу в ПСГ зросли на 52 %, порівнюючи з минулим роком, до — 17 млрд кубів на кінець січня.

З літа 2019 року ціни на газ на європейських ринках почали падати і продовжують знижуватися й надалі на тлі відсутності проблем із постачанням газу в ЄС. У січні газ коштував 135 доларів за тисячу кубометрів — зменшився приблизно на 9 % проти попереднього місяця. Через теплу зиму та зменшення споживання газу ціна на паливо в Європі та Україні влітку може знизитися до 100 доларів.

За таких умов, якщо продовжити використовувати попередню методику розрахунку ціни на газ, «Нафтогаз» продавав би газ населенню за цінами нижче тих, за якими закуповував його раніше.

За попереднім положенням про ПСО, ціна на газ у січні дорівнювала б вартості розмитненого газу, тобто — 4130 гривень за тисячу кубів без ПДВ. За новою формулою — 4650 гривень.

У лютому, навпаки, ціна на газ становила б 4119 гривень за тисячу кубометрів, за новою методикою — 3950 гривень за тисячу кубометрів газу.

У НАК наголошують, що ціна може коливатися залежно від ринкової ситуації, балансу попиту і пропозиції та погоди. Тобто передбачити ринкову ціну неможливо, а перехід на такий підхід має дати позитивні сигнали населенню, які подає сам ринок.